instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi


Kategoriler


Sayfalar

Diyet Listesi Neden Kişiye Özel Olmalı

Diyet Planı Neden Kişiye Özel Olmalı

Aşırı kilo almak, insanlar için oldukça rahatsız edici sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Estetik bozulmalar, sosyal hayatta güven eksikliği ve en kötüsü sağlık sorunları aşırı kilo alma durumunda ortaya çıkmaktadır. İşte bu sebeple, özellikle kadınlar arasında sık sık “diyet kardeşliği” kurulduğunu görürüz. Çoğu plansız ve bilinçsizce kurulan bu kardeşlikler, en fazla %50 oranında başarıya ulaşmaktadır. Neden mi? Çünkü diyet uygulamaları, kişiden kişiye farklı sonuçlar doğurmakta ve 2 arkadaştan birisi istediği sonuca ulaşabilirken, diğeri yolun yarısında pes etmektedir. Elbette ki, grup halinde diyet yapmak, motivasyonu arttırıcı bir unsurdur. Yola devam etmeye zorlandığınız anlarda kolunuzdan tutup sizi kaldıracak bir arkadaşın varlığı önemli ancak eksik bir durumdur. Çünkü diyetler, uzmanlar kontrolünde ve kişiye özel diyet listesi yapılarak uygulanmak zorundadır.

Peki, Ama Neden?

Bu soruya, kısaca kişilik farklılığı cevabını verebiliriz ancak bu cevap, kafanızda ki soru işaretlerini giderebilmek adına yeterli olmayacaktır. O yüzden kısım kısım ve detaylı bir şekilde açıklamak, daha faydalı olacaktır. Ancak bu açıklamalara başlamadan önce, diyet planı yapmanın, uzmanların sizden para kopartmak için yapılan bir uygulama olmadığını belirtmek faydalı olacaktır.

İlk olarak, her insanın metabolizmasının farklılıklar gösterdiğini belirtmek gerekir. Meşhur iki laf vardır; su içsem yarıyor ve dünyaları yiyor ama kilo almıyor. Metabolizma farkını işte tam da bu cümleler açıklamaktadır. Sizin yakacağınız enerji miktarı ile arkadaşınızın yakacağı enerji miktarı farklı olabilir ya da alınan enerji miktarlarının ihtiyacı karşılaması da farklılıklar gösterebilir. İşte tam da bu yüzden diyet planı mecburidir.

Günlük yaşayış tarzınız bile kilo verme hızlarında ve diyet programlarının başarısında değişikliğe sebebiyet verebilir. Örneğin, işiniz gereği ağır yükler kaldıran ve sürekli oradan oraya koşturan, sabah oldukça erken kalkıp gece geç yatan bir insansanız, ofis işinde çalışan ve sabah 8 akşam 5 mesaisi yapan, gece erkenden uyuyan arkadaşınıza göre kilo verme durumunuzun farklı olması kaçınılmazdır.

Diyelim ki, sizin kan eksikliği sorununuz bulunmakta. Diyet kardeşliği yaptığınız arkadaşınız ise kan değerleri açısından gayet sağlıklı. Böyle bir durumda, aynı diyet programı, her şeyden önce sağlık açısından faydalı olur mu? Cevap, tabi ki hayır. O halde, diyet planı dâhilinde hareket etmek sadece istenen sonucu almak için değil, aynı zamanda sağlıklı kilo kaybetmek için de gereklidir.

Ve son maddemiz… Diyeti basit bir liste uygulaması olarak göremezsiniz. Yaşam standartlarınızı kökünden değiştiren bu uygulama, sosyal statü, ekonomik gelir ve kişisel özellikler gibi pek çok özelliğe göre şekillenebilmektedir. Diyelim ki, her gün ızgara tavuk tüketmenizi gerektiren bir diyet programı var. Arkadaşınız her gün bu gıdayı alabilecek ekonomik güce sahipken, siz bu güçten mahrumsunuz. Böyle bir durum doğal olarak aynı oranda sonuç almanızı engelleyecektir.

Sonuç olarak, rahatlıkla söyleyebiliriz ki; diyet planı sosyo ekonomik durumdan, vücut sağlığına kadar çok farklı alanları ilgilendiren bir durumdur. İşte bu sebeple, kişiye özel diyet programı yapmak gerekliliktir.
Yazar Hakkında

Diyet Listesi

Diğdem Özkahya 2012 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Hiç zaman kaybetmeden Okan Üniversitesi beslenme ve Diyetetik bölümü Yüksek Lisans Programına başvurdu. Çok yakın zaman içerisinde yüksek lisans programını tamamlayarak uzmanlığını alacaktır. Bu süre zarfında Sofra grup bünyesinde Kurum diyetisyeni olarak çalıştı. Sonrasın da Dermamed Polikliniklerinde hasta takibi yapmaya başladı. Online diyet denildiğinde akla ilk gelen diyetkolik.com ekibine katılan Diyetisyen Diğdem Özkahya halen daha diyetkolik.com da çalışma hayatına devam etmektedir. Aynı zamanda Marmara Tıp Merkezinde hasta takibi de yapmaktadır. Çeşitli radyo ve televizyon programlarına katılan Diyetisyen Diğdem Özkahya diyetkolik.com’un ve online diyetin öncü diyetisyenlerinden olmak için ekip arkadaşları ile emin adımlar ile ilerlemektedir.


Yorumlar


No comments yet! Be the first:

Your Response


Ücretsiz Makale Paylaş agar io oyna agar io pvp silkroad pvp serverler silkroad 110 cap serverler Film Seyret Game of Thrones izle yabancı dizi izle

Çok Okunanlar - Tüm Kategoriler