instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi


Kategoriler


Sayfalar

Sony Xperia Z İncelemesi

 Yeni Bir Akıllı Özellik  Daha. Yeni Bir Sony ve Yeni Bir Xperia Serisinde Sıra. İşte Yeni Serinin İlk Yenisi: Sony Xperia Z.


        Sony Xperia Z Ekran Özellikleri ile Başlayayım:


 Sony Xperia Z akıllı telefonu tam 5 inçlik ekrana sahip. Ayırca bu ekran LCD Teknolojisi ile üretilmiş. Yani özetle şunu diyebiliriz: İnce bir film şeridi kullanılarak görüntü kalitesinin arttırılmaya çalışıldığı bir teknoloji. LCD, zaten İngilizce bir terimin kısaltılması. Türkçesi ise: Likit Kristal Ekran oluyor. Sony Xperia Z ekranıyla ilgili diğer bir özellik ise daha sonra paylaşacağım PPI Nedir? yazımda da bahsedeceğim PPI değeridir. Xperia Z'nin PPI değeri: 443seviyesinde. Bu yeterli bir sayı. E, Sony'nin kamera kalitesini duymayanımız yoktur herhalde. Ayrıca Sony Xperia Z'nin kamerası çizilme ve kırılmalar için sağlam bir yapıda üretilmiş. 

  

          Sony Xperia Z'nin diğer ekran özellikleri ve teknolojilerine geçelim. İlk önce belki de çoğumuzun ilk defa duyduğu bir teknolojiden bahsetmek istiyorum: Sony Xperia Z için Bravia Engine 2 teknolojisi. Bu özellik daha önce Sony'nin televizyonlarında kullanılan bir teknoloji idi. Şimdi Sony, Xperia Z'de bu teknolojiyi kullanmış. Yani mobil platforma uygulamış. Peki nedir bu Bravia Engine 2? Biraz bahsedelim: Bu teknoloji ile görsellik konusunda daha tatmin olacağınız kesin. Çünkü renkler bu teknoloji için çok önemli bir detay. Bu teknoloji ile renkleri daha kolay ve daha profesyonel bir şekilde ayarlayabiliyor ve keyfinize göre bir "görsellik" ortaya çıkarabiliyorsunuz. Bu özellik HD ekranlara sahip akıllı telefonlar için üretilmiş. Sony Xperia Z de 1080p çözünürlük derecesinde bir HD ekrana sahip. Bu teknoloji ayrıca parazit azaltmayı da kullanıcılarına sağlıyor. 

  

          Şimdi Sony Xperia Z'nin daha farklı bir ekran teknolojisine gidelim: Opti Contrast teknolojisi. Bu teknoloji bizlere açık havada çok yardımcı olabiliyor. Özellikle de güneşli havalarda. Çünkü onun sayesinde ekran daha az parlıyor ve bu şekilde biz kullanıcılar daha rahat bir açık hava kullanımı yaşayabiliyoruz. Sony Xperia Z'nin ekranı 16 milyon küsur renk algılayabiliyor. Ayrıca telefonun ekranının gövdesine oranı yaklaşık %70. Kimine göre fena değil; kimine göre iyi.               Acaba Sony Xperia Z'de  Hangi İşletim Sistemi Versiyonları Kullanılmış?

 

 

 
         Sony Xperia Z için Sony şirketi başlangıç olarak Android 4.3'ü sunuyor. Yükseltme versiyonu olarak da Android 4.4.2' yi sunuyor. Yani bilinen adıyla Kit Kat. Şimdi ise Android Lollipop'a yükseltebiliyorsunuz cihazınızı.
 

 

        Sony Xperia Z Ne Tip Bağlantı Özelliklerine Sahip?

 

          Şebeke bakımından Sony Xperia Z, 4.5G hariç diğer tüm mobil şebekelere sahip bir akıllı. Sim kartınız eğer eski telefonlara uyumlu o büyük tipte ise hemen kırdırmanız gerekiyor. Çünkü bu telefon MicroSIM destekli. Yani sizin o büyük normal tip SIM'inizin yarısı kadar.  

          Veri aktarımı bakımından da USB 2 teknolojisine sahip. Bu diğer yazılarımda da belirttiğim gibi bir eksikliktir. Çünkü USB 3.0 var artık. Bu durum size "artık yetişemiyor" hissini yaratabilir.

             Kablosuz bağlantı olarak da Sony Xperia Z, bizlere Wi - Fi Direct, Wi - Fi Hotspot, DLNA gibi özellikler sağlıyor. Wi - Fi Direct derken, adı üstünde, çevrenizde bulunan uyumlu bir cihaza direct olarak bağlanabilmenize imkân tanıyor. Wi - Hotspot derken de en basit anlatımla: Bu akıllı telefonu bir kablosuz modem gibi kullanarak bilgisayar veya diğer İnternet uyumlu cihazlarınızda internete girebilmenizi sağlıyor. DLNA'yı da kısaca anlatayım: Bu özellik ile telefonunuzu diğer kablosuz uyumlu cihazlarınıza (başka bir telefon, televizyon vs) bağlayabiliyor ve dosyalarınızı paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca Mira Cast denen bir özelliği ile de bu telefonunuzun ekran görüntüsünü başka uyumlu cihazlara aktarabiliyorsunuz.

              Ayrıca NFC özelliği ile telefonunuzdaki birçok medya dosyasını bu özelliğe sahip diğer telefonlara veya bilgisayarlara aktarabiliyorsunuz. Sony'e özel kişisel bir istasyon sayesinde bu cihazınızdaki verilerinizi kolayca yedekleyebiliyorsunuz. Yine NFC özelliği sayesinde One - touch denilen bir mekanizma sayesinde müziklerinizi kablosuz kulaklıklarınızda ve Sony hoparlörlerinizden dinleyebiliyorsunuz. Son olarak eğer Sony'nin bir akıllı saatine sahipseniz yine NFC sayesinde telefonunuzdaki bildirimleri bu akıllı saatinizden yönlendirebiliyorsunuz. Bunun için telefonunuzu ve akıllı saatinizi birbirine değdirmeniz yeterli. Bu arada GPS'i de unutmayalım.

          Sıra Sony Xperia Z'nin Pil Durumunda


 

 
          Sony Xperia Z'de Lityum batarya kullanılmış. Yani uzun bir süre şarj tutmuyor problemini sizlere yaşatmayan bir batarya. Tabii bu durum her zamanki gibi kullanıcıya bağlı bir durum. Siz şarjınızı ne kadar dengeli kullanırsanız, bataryanızı ne kadar düzgün bir şekilde şarj ederseniz bu uzun kullanım sizin için daha bir uzun olabilir. O yüzden kullanım talimatlarına uymak çok önemlidir. Bu batarya da değişemiyor. Bunu da göz önünde bulundurun.
 

 
          Sony Xperia Z'nin pilinde diğer birçok akıllı telefonlarda olduğu gibi STAMINAözelliği kullanılmış. Bu mod sayesinde telefonunuz, sizin bilmediğiniz ve aslında şuan çok da sizin için önemli olmayan uygulamaları kapatıyor ve şarj süresini uzatmaya çalışıyor. Bu özellik ile sizin önemli gördüğünüz uygulamalarınızın bildirimlerini açabiliyorsunuz. Twitter, Google +, Facebook gibi mesela. 
 

         Şimdi Sony'nin Önde Olduğu Kamera Özellikleri Diyelim:

          Ön kameradan başlayalım: Sony Xperia Z, 2.2 Mega Piksellik bir ön kameraya sahip. Ön kamerasının çözünürlüğü ise 1080p değerinde. Oldukça yeterli bana göre. Böyle dedim çünkü çözünürlüğü yüksek olmasına rağmen mega piksel değeri düşük. Bu, bazı zevkler için "olmadı" yorumuna sebep olabilir. Telefonun arka kamerası ise 13 Mega Piksel değerinde. Bu değer bir Sony kamerasında olunca bir başka oluyor aslında.
 Kamera teknolojileri olarak da Xperia C3'ü tanıtacağım  yazımda da bahsedeceğim özellikler burada da var.Exmor RS ve HDRLED Flaş gibi özellikler. Bunlar birer Sony ve Xperia farkları olan teknolojiler. Bunlara ek olarak da gülümseme yakalayıcı ve yüz tanıma özelliklerine sahip bir kameradır.

          Geldik Sony Xperia Z'nin Donanım Özelliklerine

          Hafızadan başlayalım: Sony Xperia Z'nin hafıza kart desteği bulunuyor. Tabii en fazla 64 GB hafıza kartı çalıştırabiliyor. Kendi hafızası ise 16 GB. Bu bence yeterli bir hafıza ama bazı akıllı telefon kullanıcıları, az bu diyebilir. Bu da bir tercih. TelefonunRAM seviyesi ise: 2GB değerinde. Bu da aslında yeterli. Tabii siz telefondan çok şey beklemiyorsanız. Ne bileyim, çok fazla yeni sekme, iki - üç oyun üst üste açmak gibi fantazik durumlar yoksa bence birçok müşteri için yeterli gelecektir bu RAM seviyesi.
           İşlemcisi ise: Snapdragon'un Qualcomm'larından. Dört çekirdekli 1.5 GHzdeğerine sahip bir işlemci. İşlemcinin grafik yönüne baktığımızda ise Andreno 320'nin kullanıldığını görüyoruz. Bu demek oluyor ki birçok kaliteli ve heyecanlı oyunu rahatlıkla ve kaliteli grafiklerle oynayabiliyorsunuz. Bu arada 1.5 GHz rakamsal ve psikolojik olarak düşük gelebilir ama 4 çekirdekli bir işlemci bu durumu lehimize çeviriyor olabilir. 

          En Son Sony Farkı Özellikten Bahsedeyim:

Bu özellik: Toza ve Suya Dayanıklılıktır. Bu özellik ilk defa Sony'de karşımıza çıktı. Ben bu durumu çok önemsiyorum. Çünkü ilk defa bir telefon şirketi bunun için sertifika aldı. Bu sertifika sadece Sony Xperia Z ile gelebildi. Bu Sony için büyük bir başarı.
Akıllı Özellik Tanıtımının Sonuna Geldik. Ben yorumlamaya çalıştım. Karar yine sizin.
Yazar Hakkında

Akıllı İnceleme

http://akilliinceleme.blogspot.com/ adresindeki blogu yazmaya çalışıyorum.


Yorumlar


No comments yet! Be the first:

Your Response


Ücretsiz Makale Paylaş agar io oyna agar io pvp silkroad pvp serverler silkroad 110 cap serverler Film Seyret Game of Thrones izle yabancı dizi izle

Çok Okunanlar - Tüm Kategoriler