instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi


Kategoriler


Sayfalar

İrc & Chat Sohbet Hakkında

İrc ile türk kullanıcısı her nekadar  90' lı yılların sonunda tanışmış olsada  başlangıcı daha eski tarihlere dayanmaktadır. 1988  yazında Finlandiya Oulu Üniversitesinin Bilgi işlem departmanında çalışan Jarko  tarafından ilk irc programı yazıdlı ve böylece İrc (İnter Relat Chat ) doğmuş oldu. İlk irc Server irc.tolsun.oulu.bi olmuştur. Bununla beraber diğer Üniversitelerde server açmaya başladılar ve irc popüler olmaya başladı. Ozamandan bu zaman hala ayakta olan ve az da olsa Türk kullanıcıya sahip olan Dalnet, Undernet, Efnet gibi sunucular Günümzdede hala popülerdir.

İrc sunucusu TCP/IP protokülüne göre çalışır. TCp bağlantılı ve güvenilir bir iletişim sağlar. Bilgisayarlararasında oturumlar üzerinden geri yüklemeli yapılan iletişim şeklidir. Yani özetle IRC TCP/IP  Protokülüne göre çalışan metin tabanlı konferans şeklidir

Birazda Eskisi kadar olmasa da hala hatırı sayılır derecede kullanıcı olan IRC serverlara bağlanmak için Kullanılan mİrc programından bahsedelim. Popüler olduğu zamanlarda internet kafelerin vazgecilmezi olan ve müşterilerini artırma sebbei olan mirc programı Khaled Mardam Bey tarafından yazılmış ve hala geliştirlmektedir.Şu an eskisi kadar rağbet görmesede hala sürekli kullanan user ler ve geliştiren coderler bulunmaktadır. Artık İrc sunucuları na mİRC dışında genelde web üzerinden chat sohbet aplett leri vasıtasıyla bağlanılmaktadır. Dünyaca tanınan sunucular da Bahamut , Ptlink, Hybrid gibi İRC yazılımları kullanılsada Ülkemizde tercih edilen kolaylıkları sayesinde Unreal dir.

Web üzerinden giriş yapan kullanılar IRC userlerinin %80 lik bi kısmını oluşturmaktadır. Seviyeli Sohbet etmek veya Arkadaşlıklar kurmak isteyen Kullanıcılar google üzerinden bu tip sitelere girmektedir.
Yazar Hakkında

Rota

Chatdelisi.net chat sohbet, seviyeli sohbet odaları


Yorumlar


No comments yet! Be the first:

Your Response


Ücretsiz Makale Paylaş agar io oyna agar io pvp silkroad pvp serverler silkroad 110 cap serverler Film Seyret Game of Thrones izle yabancı dizi izle

Çok Okunanlar - Tüm Kategoriler