instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi


Kategoriler


Sayfalar

Kafein Hakkında | İmnanılmaz faydaları |

KAFEİN HAKKINDA BİLGİLER

 

KAFEİN

 

Kafein, aslında birçok bitkide bulunan metilksantin adı verilen bir bileşik türüne ait doğal bir maddedir. Kimyasal formülü: C8 H10 N4 O2. Sistematik adı ise "1,3,7-trimethylxanthine" veya "3,7-dihydro-1,3,7-trimethyl-1H-purine-2,6-dione". Çay ve kahvede bulunan en etkin madde olmasının yanısıra kafein ayrıca kolalı içecekler, çikolata ve bazı ilaçlarda da bulunur. Kafeinin ağrı kesici ilaçlarda, kardiyovasküler hastalıklar ve sinir sistemi hastalıklarında etkili olduğunu biliyoruz.

Çay ve kahve yıllardır sosyal bir etkinlik olarak tüketilmiştir ve araştırmalar kahve tüketiminin giderek arttığını göstermektedir. Kafein oranlarına baktığımızda, 1 bardak çayda 50 miligram, 1 fincan kahvede 100 miligram kafein bulunmaktadır. Etkisi, 250 miligram ve üzeri dozlarda başlamaktadır.

Bilindiği gibi kafein, merkezi sinir sistemini, özellikle de sinirsel iletimin gerçekleştiği sinapsları doğrudan etkileyerek kişinin uyanık kalmasını sağlar. Temel olarak yaptığı, yorgunluğa ve bitkinliğe sebep olan ve sinir boşluklarında biriken asetilkolinin ve adenozinin parçalanmasını sağlayarak sinirsel iletimi rahatlatmaktır.

Kafeinin, aşırıya kaçmayacak miktarda alınmasının onlarca faydası vardır. Kafein miktarının "normal"i, kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak günde 2-3 fincandan fazla kahve, 5-6 fincandan fazla çay içmek normaldir ve bundan fazlası genel olarak vücudunuza zarar vermeye başlayacaktır.

 

 

NE KADAR KAFEİN ALIYORUZ?

İstatistiklere göre kadınların günlük ortalama kafein tüketimi 280 mg olarak ölçülüyor. Bu miktar, 2-2,5 fincan kahveye eşdeğer. Kafein tüketiminin büyük kısmı kahveden kaynaklansa da, yegane kafein kaynağı kahve değil; karbonhidratlı içeceklerde de önemli oranda kafein bulunuyor. Yine çay da önemli bir kafein deposu; rengi koyulaştıkça içerdiği kafein miktarı artıyor. Şirketler, kafeini tadı için kullandıklarını söyleseler de, araştırmalar asıl nedenin bağımlılık yaratması olduğuna dikkat çekiyor.

 

 

 KAFEİN İÇERİK ÇİZELGESİ

 

İçecekler*                                                                                                                 Miligram olarak Kafein 240 ml

 

Coca-Cola                                                                                                      23 mg

 

Diet Coke, Coca-Cola light® veya Coca-Cola Zero                                            23 – 31 mg

 

Alkolsüz Bira                                                                                                   16 mg

 

Sprite                                                                                                             0 mg

 

Fanta Portakal                                                                                                  0 mg

 

Kahve, Çekilmiş                                                                              65 – 120 mg (85 mg ortalama)

 

Enerji İçecekleri                                                                               70 – 85 mg (markaya göre değişir)

 

Demleme Çay (ABD)                                                                          0 ila 90 mg (40 mg ortalama)

 

Kafeinin Faydaları Yararları

Günde 300 mg altı alınan kafeinin vücuda pek zararı yoktur. Yani günde 1 – 2 bardak kahve ya da 3 – 4 bardak çay. Hatta vücuda faydası da vardır. Günlük az miktarda alınan kafeinin yararları şunlardır:

  • Vücudu dinç tutar, daha yoğun ve odaklı çalışmayı sağlar
  • Metabolizmayı hızlandırır ve dolayısıyla yağ yakımına ve zayıflamaya yardımcı olur
  • Fiziksel aktivite yapmayı (yürüme, koşma, futbol oynama gibi) kolaylaştırır

Kafeini şekerle birlikte almak, sağlığa faydalı etkilerini öldürebilir. Bu nedenle çayı ve kahveyi şekersiz içmek daha iyidir.

 
Yazar Hakkında

zafer çelik

Sektörümüzdeki teknolojik gelişmeleri takip ederek yeni pazarlara ulaşmak temel hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu hedefler; üst yönetimin kararlılığı, eğitimin her kademede sürekliliği, tüm çalışanlarımızın gelişmiş bir kalite bilinci ile hizmet vermeleridir. Bu hizmet, bu sürecin bir parçası olan tedarikçilerimizin desteği ile gerçekleşmektedir.


Yorumlar


No comments yet! Be the first:

Your Response


Ücretsiz Makale Paylaş agar io oyna agar io pvp silkroad pvp serverler silkroad 110 cap serverler Film Seyret Game of Thrones izle yabancı dizi izle

Çok Okunanlar - Tüm Kategoriler