instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi


Kategoriler


Sayfalar

Altın Ve Gümüş Takıların Boyanması

Üretim sürecinden geçmiş gümüş takı ve altın takıların yüzeylerinin aynı renk olması takı ve aksesuar kullanıcılarını monotonluğa itmekteydi. Bu yüzden sarraflar, farklı renklerde alaşımlardan parçalar üretip montaj yaparak veya takıların yüzeyinde farklı renkler oluşturmak için rodajlama tekniğini uygulayıp monotonluğu kırmışlardır. Ayrıca takı ve aksesuarların estetik  görünümleri daha da zenginleşmiştir. 
    
   Montaj işlemi maliyetli ve uğraştırıcı olduğundan, takı yüzeylerinin tamamının veya belirli bir kısmının rodyum  ile  kaplanması  işlemi  yani rodajlama tekniklerinin kullanımını yaygınlaştırmıştır.  Takıların yüzeyleri ya da tamamı iki rodaj tekniği uygulanarak kaplanmaktadır.  Şayet ürünün tamamı farklı bir renkte olacaksa genel rodaj tekniği kullanılır. Ürünün belli bir kısmı ya da parçası farklı renkte olacaksa kalem rodaj yöntemi kullanılır.
Takı ve aksesuarlarda genel rodaj uygulaması, yüzeylerin bir kısmı veya tamamının rodaj yapılması işlemiyle,  ister gümüş takı, ister altın takı olsun: kırmızı, yeşil, siyah, beyaz renkler oluşturulabilir. Fakat kırmızı veya yeşil renkli alaşımlar, beyaz yüzey rengine sahip olur. Tabi ki rodaj öncesinde takılar cilaâlanır,  özel yıkama makinesinde yıkanır.  Ayrıca genel rodajlama da kısmi rodaj yapılması isteniyorsa rodaj  yapılmayacak yüzeyler oje ile kapatılarak takı'nın hazırlanması gerekir. Tamamı rodaj yapılacaksa bu işleme gerek yoktur.
     
         Cilâ ve yıkama işleminden sonra, önceden hazırlanmış, 30°C  sıcaklıktaki ısıtılmış cam hazne içersinde belirli süre bekletilir. Rodaj makinesinin cam haznesinde iletken bir plaka vardır. Ve iletken başka bir telede sahiptir. İletken plaka çözelti haznesinin içinde  bulunmaktadır. İletken telin ucuna, has gümüşten yapılmış özel bir tel takılır, bu telin ucuna da rodajlanacak takılar yerleştirilir. Rodajlanacak takı öncelikle kostik   kimyasalına batırılıp çıkarttırıldıktan sonra rodaj suyuna (Altın kaplama suyu) batırılır. Rodaj ve rodyum  suları yüksek maliyetli olduğu için, yukarıdaki işlem saf su ilave edilerek devam edilir. Beyazlayan takı veya aksesuar (Rodaj suyu ürünü beyazlatır), istim denilen özel takı kurutma makinesiyle kurutulup kullanıcıya hazır hale getirilir. 
Kalem rodaj ise, takı veya aksesuarların istenilen bir bölümünün oje ile korunup, maşa ile iletken bir kutba takı bağlanıp yaklaşık 8-10 voltluk akım ile pozitif kutubta bulunan kalemin keceli ucu rodyum ve/veya rodaj suyuna batırılıp takının istenilen kısımlarına sürülmesiyle yapılan sürece denir. Kalem rodaj ile kaplama banyosu olarak altında: sarı, yeşil, kırmızı renkler; Gümüş kaplamada ise: beyaz, rodyum kaplamada  beyaz ve siyah renkleri oluşturmak mümkündür.
          
     Rodaj esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar;
Rodaj banyosundaki takı rodaj makinesinin (-) kutbuna bağlanır.  Platin veya has gümüş teli ise (+) kutupta bağlanmış durumdadır. Rodajlama işlemi bir dakikayı aşmayacak sürede takip edilerek yapılmalıdır.
Rodajlama haznesinden çıkarılan takı durulama suyunda durulanır. Dikkat edilmesi gereken diğer mevzu ise, rodaj yapan kişinin rodaj işleminden sonra ellerini iyice durulaması gerekir. Çünkü rodyum / rodaj suyu zehirleme özelliğine sahip bir kimyasaldır.
Durulama suyundan çıkarılan ürün özel yıkama makinesinde tekrar yıkanıp, takı kurutma makinesi olan istim makinesi ile kurutulur. Veya yıkanmadan yoğun şekilde istim tutulmalıdır.
Yazar Hakkında

Gümüş House

Gümüş House SEO Uzmanı, İçerik Yöneticisi Ve Geliştiricisi  Karademir Ahmet (Planktonote)


Yorumlar


No comments yet! Be the first:

Your Response


Ücretsiz Makale Paylaş agar io oyna agar io pvp silkroad pvp serverler silkroad 110 cap serverler Film Seyret Game of Thrones izle yabancı dizi izle

Çok Okunanlar - Tüm Kategoriler