instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi


Kategoriler


Sayfalar

GÜNÜMÜZDE SIK RASTLANILAN HASTALIK: KIL DÖNMESİ

Tıp dilinde 'pilonidal sinus' olarak adlandırılan kıl dönmesi hastalığı ile ilgili özellikle yaz aylarında daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kıl dönmesi, bir kıl hastalığıdır. İki kalça arasındaki oyuntuda bulunan ve sırt, ense, saç derisi gibi bölgelerden dökülerek gelen kılların, derinin içine gömülmesi, derine uzanan bir kistik yapı oluşturması ve bazen burada iltihaba yol açması ile oluşan bir hastalıktır.

Kıl dönmesi hastalığı, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Bu hastalık sessiz ilerlemesiyle beraber, kıllı ve uzun süre oturarak iş yapanlarda daha sık görülür

KIL DÖNMESİ HAYATINIZI TEHDİT EDEN BİR HASTALIK DEĞİL

Kıl dönmesi hastalığı genellikle hayati tehdit içeren bir durum değildir. Ancak aktif yaşamda yer alan,  genç insanlarda zaman ve verim kaybına yol açtığı için önem taşımaktadır. Ayrıca tekrarlaması nedeniyle, doğru tedavi uygulanmayanlarda ve yanlış alışkanlıkların devamında çekilen sıkıntı, kaybedilen iş gücü ve kişisel hijyen problem yaratmaktadır.

AĞRI, ŞİŞLİK, KAŞINTI…

Hastalık, kişinin kendi göremeyeceği bölgede olduğu için sebep olduğu şikayetler sonucunda kendini farkettirir. Bu şikayetler akıntı, ağrı, şişlik, kaşıntı ve kokudur. İnsanlar hastalığı genellikle küçük bir sivilce olarak değerlendirip kendiliğinden iyileşmesini beklerler. Kuyruk sokumu bölgesine bakıldığında orta çizgide çok küçük delikler, şişlik görülebilir; nadiren hiç delik olmadan da hastalık gelişebilir.




Yazar Hakkında

mehmet

Genel Cerrahi Uzmanı


Yorumlar


No comments yet! Be the first:

Your Response


Ücretsiz Makale Paylaş agar io oyna agar io pvp silkroad pvp serverler silkroad 110 cap serverler Film Seyret Game of Thrones izle yabancı dizi izle

Çok Okunanlar - Tüm Kategoriler