instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi


Kategoriler


Sayfalar

Fistülde Makatta Akıntı ve Kaşıntı

Fistül Nedir?

Makat fistülü, makat kanalı ile makat derisi arasında olmaması gereken bir kanalın varlığıdır.Fistül bağırsağın dışarıya, cilde yada sindirim sisteminin başka bir organına açılan tünelciktir(kanallardır). Bu tüneller-kanallar 1 veya 1'den fazla olabilir. Anal fistül, perianal fistül, anorektal fistül olarak da adlandırılır.

Anal fistül, iltihaplı bir rahatsızlıktır. Anal fistül iltihabı bağırsak hastalıkları ya da makat bölgesinde oluşan apsenin delinmesiyle ortaya çıkan durumdur. Fistüller genelde iltihabi hastalık sonucu veya mide ile bağırsaklar arasında, kalın bağırsaklar ile idrar torbası arasında oluşabilir.

Makat bölgesinde akıntı ve kaşıntı yapan hastalıklar; makatta kaşıntı ve akıntının birlikte olması şu hastalıkları akla getirir; anal dermatit (mayasıl), fistül (anüs civarı ile bağırsak arasında yeni bir kanal oluşması), kondilom (anal siğil), fissür (yırtık-çatlak).

Fistül; bağırsakla anüs kenarı arasında kanal oluşur ve bu kanaldan dışkıyla kirlenme sebebiyle sürekli akıntı olur. Normalde akıntı çok sorun yaratmaz ama zamanla akıntının ciltte yaptığı hasar kaşıntı ve yanmaya sebep olabilir. Tedavide fistülün tedavi edilmesi yeterlidir.

Ameliyatsız Fistül Tedavisi
Yazar Hakkında

mehmet

Genel Cerrahi Uzmanı


Yorumlar


No comments yet! Be the first:

Your Response


Ücretsiz Makale Paylaş agar io oyna agar io pvp silkroad pvp serverler silkroad 110 cap serverler Film Seyret Game of Thrones izle yabancı dizi izle

Çok Okunanlar - Tüm Kategoriler