instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi


Kategoriler


Sayfalar

Karasineklerle Başa Çıkmanın Yolu

KARASİNEKLERLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

KARASİNEK NEDİR?

Karasinekler çoğunlukla koyu gri ve siyah renklerde görülür. Boyutları 5 ile 8 mm arasında değişmektedir. Sıradan sinek türlerine göre daha büyük boyutlarda olduğundan diğerlerinden daha kolay ayırt edilebilir.

KARASİNEKLER NERELERDE YAŞAR?

Karasinek Dünya’nın her yanında, kutuplardan ekvatora, okyanus ülkelerinden karasal bölgelere kadar her yerde bulunur. Yaşam koşulları için özel bir gereksinime ihtiyaç duymayan karasinekler, çok soğuk iklimde de sıcak iklimde de yaşamını sürdürebilir. Evlerde, ofis ortamlarında, iş yerlerinde, fabrika ve bahçelerde devamlı olarak sıcak ve nemli alanlarda barınırlar. Evde karasinek sorunu genellikle mutfaklar, banyolar, nemli alanlar, çöp etrafı, açık gıdaların etrafı gibi yerlerde görülür. Bu sorunlara karşılık yapılması gerekenler ve karasinekle mücadele aşamaları yazımızın devamında detaylı olarak yer almaktadır.

KARASİNEKLERDE ÜREME

Karasinekler barındıkları ortamda çok hızlı ve sayıca çok fazla olacak şekilde ürerler. Pis ortamlara, çöp kenarlarına ve nemli yerlere yumurtalarını bırakmaya meyillilerdir. Sayıca fazla bıraktıkları bu yumurtalar ortalama 1 hafta içerisinde uçabilecek seviyeye gelerek sinek oluşumunu tamamlar. Bu da demek oluyor ki eğer yaşam alanınızda karasinek sorunu baş gösteriyorsa mücadeleye girişmemek veya geç başlamak ardından çok daha fazla karasinekle karşı karşıya kalmanıza sebep olur.

KARASİNEK NE İLE BESLENİR?

Karasinekler hem bitkilerle hem de hayvansal gıdalarla beslenebilir. Günlük olarak yüksek şekere ihtiyaç duyduklarından özellikle evlerimizde şekerli gıdaların etrafında karşılaşma ihtimalimiz daha fazladır. Bunun dışında bizler için düşünmesi bile mide bulandırıcı olan çöplerden, hayvan atıklarından ve hatta ölü canlıların leşlerinden bile beslenebilirler. Bu kadar ekstrem koşullarda yaşam sürdüren zararlı haşerelerin yaşam alanlarımızda bulunması her şeyden önce sağlığımızı tehdit etmektedir. Ayrıca karasinek sorununun baş göstermesi insan için psikolojik bir bunalıma da sebebiyet verebilir.

KARASİNEK NEDEN OLUR?

Yaşam alanlarımızda karasinek sorununun olması başta hijyen sorununa dikkat çekmemize işaret ediyor olabilir. Diğer sebeplerine bakacak olursak ağaçlık alanlarda sorun çıkarması gayet muhtemel haşerelerdir. Yaşadığınız alanın veya çevresinin bu tarz zararlılara barınak özelliği taşıması da karasinek sorununa sebep olabilir. Bu durumda geniş çaplı bir karasinek mücadelesine girmeniz gerekebilir. İhtiyaç duyduğunuz en etkili karasinek ilaçlarını en uygun fiyatlara www.defansmarket.com ‘da bulabilirsiniz.

KARASİNEKLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Her sorunun bir çözümü olduğu gibi karasinekle başa çıkmanın da birden fazla çözümü vardır. Bu çözümlerin bir kısmı sizin çabanızla ve kolayca sağlanabilirken, sorunun büyüklüğüne göre daha geniş çaplı bir çözüm de gerektirebilir. Şimdi bu adımlardan bahsedelim;

- Eğer eviniz ağaçlık alanlara yakın veya ağaçlık bir alanın içindeyse sadece karasinek değil birçok haşere sorunu görmeniz muhtemeldir. Bu duruma karşı almanız gereken ilk ve en basit önlem kapı, pencere gibi alanlara sineklik takmak ve ihtiyaç anı dışında kapalı tutmak olacaktır. Haşerenin alana giriş bulamadığından emin olunmalıdır.

- Kapı ve pencere gibi giriş çıkış bölümlerinin kontrol altına alınmasından sonra yaşam alanınızın içindeki önlemlere odaklanabilirsiniz. Bir önceki adımı uygulasanız da sorunun devam ettiğini görüyorsanız bilin ki borular, giderler, havalandırma veya kapalı ortamın içerisindeki unsurlar buna sebep oluyordur. Bu adımda yapmanız gereken açıkta bırakılan yiyecekleri kapalı bir kap içerisinde muhafaza etmektir. Şekerli gıdalar başta olmak üzere haşerelerin ulaşabileceği şekilde bırakılan tüm gıdalar bakteri veya mikrop kapmaya meyillidir. Kişinin bu besinleri tüketmesi de oldukça ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verebilir. Bunun dışında çöpleri günlük olarak evden çıkarmak, düzenli olarak temizlik yapmak da çözümü oldukça kolaylaştıracaktır.

- Son adım olarak karasinekle mücadele sırasında hem daha hızlı hem de daha kalıcı bir yönteme başvurabilirsiniz. Etkili karasinek ilaçları özellikle bireysel ilaçlama alanında oldukça fazla seçeneklerle hizmetinizdedir. Kullanıma hazır kokusuz karasinek ilaçları, larvasit karasinek ilaçları, özel granül karasinek ilaçları veya kokulu karasinek ilaçlarından dilediğinizi alanınıza ve kullanım şeklinize bağlı olarak tercih edebilirsiniz. Bayer, Draker, Agita, Titan gibi ilaçlama konusunda en etkili ürünlerin de dahil olduğu onlarca seçenekten istediğinizi www.defansmarket.com ‘dan bulabilirsiniz.

EVDE KARASİNEK SORUNU VE İLAÇLAMA

Açıkta bırakılan gıdalar sadece karasinekleri değil birçok sinek türünü üzerine çeken en önemli etkendir. Etrafta açık gıda ve çöp gibi atıklar bırakmamaya özen göstermeniz gerekir. Bununla beraber düzenli temizlik yapmak hem kendi sağlığınız açısından hem de haşere ile mücadele açısından etkili bir yol olacaktır. Bir diğer seçenek ise evinizde sizin fark etmekte bile güçlük çekebileceğiniz boşluklardır. Buna havalandırma boşlukları, çatı boşlukları, tuvalet gider borularının geçtiği alanlardaki ufak boşluklar da dâhildir. Unutmayın ki bu tarz yerlerde fare, kuş gibi leşler olabilir. Bu leşlerin karasinekler için ideal gıda olduğunu da belirtelim. Dolayısıyla bu tarz boşluklardan evinize geçit olmamasına dikkat edin.

Bahsettiğimiz adımlardan sonra rahatlıkla bireysel ilaçlamanıza başlayabilirsiniz. İşte evde karasinek sorununa karşı Defans Market olarak önerdiğimiz ilaçlar;

Chrysamed İnsektisit Kullanıma Hazır Karasinek İlacı 1 Lt

Chrysamed İnsektisit Su bazlı, PBO, Solvent ve itici gaz içermeyen, leke ve kalıntı bırakmayan, her çeşit yüzeye (kumaş, ahşap, metal, plastik, deri vs.) uygulanabilen emsalsiz yeni nesil bir insektisittir. Haşerelerin olduğu bölgeye bol miktarda püskürtülerek uygulanır. Genelde tek bir uygulama yeterli olacaktır fakat sorunlu bölgelerde 10-15 günde bir veya birkaç kez tekrarlanabilir. Kullanıma hazır olduğundan herhangi bir ilaçlama öncesi hazırlık yapmadan sprey şişeden uygulamasını yapabilirsiniz.

Bayer Solfac WP 10 Karasinek İlacı

Solfac WP10 su ile kolaylıkla karışabilen, suda ıslanabilir toz halinde konsantre bir ilaçtır. Sivrisinek ve karasinek gibi uçan zararlılarla mücadele için; kondukları ve dinlendikleri alanlara (kapı ve pencere kenarları gibi) yakın mesafeden (40 cm) püskürtülür.

Draker Konsantre Kullanıma Hazır Karasinek İlacı

Konsantre ve kullanıma hazır; Konsantre ilacın suyla karışmamış halidir. Hazır ilaç bittikçe konsantre şişesinde ki ilacı suyla karıştırıp tekrar haşereler üzerinde kullanabilirsiniz. Bu ürünün avantajı ise; ilacınızı daha uzun şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca haşerenin sıklığına göre su miktarında minik değişiklikler yapabilirsiniz. Kokusuz ve leke bırakmayan bir üründür. Bu sayede ev, ofis, okul, yatakhane, şantiye gibi sürekli kullanılan alanlarda ortamı terk etmeden günün her saati uygulama kolaylığı sağlar. Aynı zamanda açık alanlarda da kullanıma uygundur.

Titan Max SC Kokusuz Konsantre Karasinek İlacı

Yüzey uygulamalarında kullanılmaktadır. Etiket üzerinde yer alan oranlara göre karışım yapıldıktan sonra haşerelerin konacakları veya yürüyecekleri yüzeylerin üzerini iyice kaplayacak şekilde püskürtülerek uygulama gerçekleştirilir. Tek uygulama ile aylarca süren rahatlık. Özel su bazlı formülasyonu sayesinde uzun süreli kalıcı etki.

İŞ YERİNDE KARASİNEK SORUNU VE İLAÇLAMA

Ev ortamı gibi iş yerleri de karasineklerin bulunabileceği ve sorun yaratabileceği ortamların başında gelmektedir. Özellikle gıda işletmelerinin bu konuda ciddi önlemler almaları şarttır çünkü besinlerde bu tarz haşerelerden oluşacak mikrop ve bakteri vb. hastalıklar insan sağlığını çok ciddi tehlikeye atabilir. Gıda işletmelerinin, fabrikaların, şehir çöplüklerinin veya yakınlarının, kanalizasyon giderleri vb. yerlerin her zaman ilaçlanıyor veya sürekli olarak sorunu kontrol altında tutacak bir ürün kullanıyor olmaları gerekir. Bunlar elektrikli karasinek öldürücülerden, yapışkanlı sinek levhalarından, kokulu veya kokusuz sinek ilaçlarına kadar uzanan geniş çaplı ürünlerdir. İş yerlerinde, gıda işletmelerinde, fabrikalarda veya şehir çöplükleri/kanalizasyon gibi alanlarda kullanıma uygun en etkili karasinek ilaçları;

Raid Sprey Kokulu Karasinek Öldürücü

Kullanım sonrasında odayı terk ederken kapıyı kapatınız. Kullanım sonrasında oda 30 dakika kapalı tutulmalı daha sonra içeri girmeden 30 dk. havalandırılmalıdır.

Mutfakta, pencere ve lavabolar gibi karasineklerin yuvalanabileceği alanları spreylediğinizden emin olunuz. Karasinek üzerinde sürekli etki için, zararlıların girebileceği sineklik, kapı ve pencerelerden yaklaşık yarım metre uzaktan püskürtünüz. Ayrıca, terasların sineklik ve kapı aralıklarını da spreyleyiniz. Raid; sinek öldürücü geliştirilmiş formülü sayesinde karasinekleri en etkili ve en hızlı şekilde öldürür.

Draker RTU Kullanıma Hazır Karasinek İlacı

Kullanıma hazır, mikrokapsüllenmiş etkili bir böcek ilacıdır. Ani öldürücü etkilidir ve 3 ay kalıcı etkiye sahiptir. Çatlaklara, boşluklara, böceklerin yürüdüğü ve ulaştığı alanlara uygulayınız.

Evler, iş yerleri, ahırlar, bahçeler ve açık alanlar, köpek kulübelerinin ve kedi/köpek yataklarının işleme tabi tutulması için uygundur.

Novartis Agita Karasinek İlacı

Agita 10 WG, hayvan barınakları ve besin işletmelerinde bulunan karasineklerle mücadele etmek amacıyla geliştirilmiş olan, kullanılma aşamasında karıştırılarak uygulanmaya özgü granüllü toz halinde hazırlanmış bir üründür. Aktif maddesini oluşturan thiametoxam maddesi, sineklere yönelik bir mide zehridir. Sineklerin düzenli beslendikleri yerlere boyama ve sprey şeklinde uygulandığında sinekler tarafından alınmak suretiyle öldürücü insektisit etkisi gelişir. Hayvan barınakları, süthaneler ve besin üretim yerlerinde bulunan karasineklerle mücadele amacıyla kullanılır. Boya ve sprey şeklindeki uygulamalarla kullanılır. Belirtilen uygulama seçenekleri, sineklerin bir arada bulundukları veya yerleştikleri özellikle güneşli ve ılık duvarlara, tahta perdelere, pencere çevrelerine, süt borularına ve yemliklerin çevrelerine hedeflenir. 3,2 litrelik ılık su ile püskürtücünün deposunda karıştırılır. Hazırlanan karışım taban alanı 80 m2 olan bir binaya veya buna denk gelen 200 m2’lik duvar veya tavan alanına yetecek kadardır (püskürtme işleminin toplam yüzeyin 30’una yapılması yeterlidir.) Bu uygulama seçeneğiyle 4-6 hafta süreyle kalıcı etki sağlanır.

Bayer Fly Bait Karasinek İlacı

Karasinek mücadelesinde kullanılmak üzere geliştirilmiş yeni sprey formüllü üründür ve yem formülasyondur. Uzun süreli rezidüel etkisinin yanında karasineklere karşı hızlı düşürücü özelliğine de sahiptir. Ergin karasinek mücadelesinde, su ile seyreltildikten sonra spreyleme yöntemi ile kullanılır. İç mekanlarda ve çöplük alanlarda, atık arıtma tesislerinde, konteynerlerin çevresinde, vb. karasinek mücadelesinde kullanılır.

 
Yazar Hakkında

Emir

<a href="http://defansmarket.com">Defans Market</a>


Yorumlar


No comments yet! Be the first:

Your Response


Ücretsiz Makale Paylaş agar io oyna agar io pvp silkroad pvp serverler silkroad 110 cap serverler Film Seyret Game of Thrones izle yabancı dizi izle

Çok Okunanlar - Tüm Kategoriler