instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi


Kategoriler


Sayfalar

Ultrasonik Ses Nedir

ULTRASONİK/SONİK SES NEDİR VE FARKLARI NELERDİR

SES FREKANSLARI

İnfrasonik (Çok Düşük Frekanslı) Ses: 20 Hz ve altında kalan frekanslara sahip sesler. Bu sesleri insan kulağının duyabileceği en düşük seslerdir. İnsanlarla beraber hayvanların çoğu da bu sesi duyabilme yeteneğine sahiptir.

Sonik (İşitilebilen Frekanslı) Ses: 20 Hz ile 20.000 Hz aralığındaki seslere denir. 20.000 Hz üst sınır olsa da insan kulağı ortalama 13.000 Hz’e kadar işitebilir. Konuşma sırasında çıkardığımız sesler de genel olarak 250 Hz ile 3000 Hz aralığındadır.

Ultrasonik (Çok Yüksek Frekanslı) Ses: 20.000 Hz ve üzerinde kalan seslerdir. Bu sesleri insan kulağı hiçbir şekilde işitemez ve bu sebeple tıp başta olmak üzere teknolojinin kullanıldığı birçok alanda ultrasonik sesten yararlanılır.

SONİK SES NEDİR

Ses frekanslarından bahsederek konu hakkında genel bir bilgi sahibi olunduktan sonra yazımızın temel iki konusundan birini detaylıca açıklamaya geçebiliriz.

Sonik ses, insan kulağının duyabildiği, günlük hayatta algıladığımız ve algılayabileceğimiz tüm frekans aralığına sahip seslerin genel adıdır. İnsanlar birbiriyle iletişim kurarken, arabalar korna çalarken, hayvanlar çeşitli sesler çıkarırken ve hatta konser ortamlarında duyduğumuz tüm yoğun gürültüler oluşurken insan kulağı bu sesleri algılayabilecek niteliğe sahiptir. Tüm bahsettiğimiz durumlarda farklı frekanslarda sesler oluşsa da ortak bir paydada hepsi, 20 Hz ile 20.000 Hz aralığında olacaktır. 20 Hz ve daha az frekansa sahip sesler insan kulağı için fazla hassastır ve duyulamaz. Ancak farkında olmadan bir süre boyunca maruz kalacağımız İnfrasonik sesler, sağırlığa bile sebebiyet verebilir.

ULTRASONİK SES NEDİR

Ultrasonik ses, 20.000 Hz ve üzeri frekanslara sahip seslerdir. Bu sesleri insan kulağının duyması mümkün olmadığından alternatif olarak tıp ve teknolojik alanlarda birlikte kullanılmaktadır.

ULTRASONİK SES KULLANIM ALANLARI

Tıpta oldukça sık kullanılan ve çoğumuzun duyduğu ‘’ultrason’’ aslında ultrasonik sesin kısaltmasıdır. ‘Ultrasonografi’ yani insan kulağının alamayacağı nitelikte çok yüksek frekanslı ses titreşimi veren aygıt demektir. Hamile kadınların hastalıklarının teşhisi için oldukça sık kullanılmaktadır. Çocuk, yaşlı, hamile, engelli fark gözetmeksizin hiçbir insana etkisi veya zararı yoktur. Bunu birçok bilim insanı, araştırmalar, Ulusal Araştırma Konseyi de onaylar ve zararlı olmadığının güvencesini verir.

Bunun yanı sıra çevremizdeki canlıların çoğu bizim için duyulması mümkün olmayan sesleri yani ultrasonik sesleri duyma kabiliyetine sahiptir. Bu yüzden ultrasonik sesler, haşere kovucu cihazlarda modern teknoloji ile beraber daha yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Nasıl ki bizler de yüksek sesli bir ortamdan bir süre sonra rahatsız olmaya başlar, oradan uzaklaşmak isteriz, aynı şekilde bu cihazların yaydığı Ultrasonik ses de hayvana aynı etkiyi verir. Rahatsız eder, hayvanın ortamda barınmasına engel olur ve alanınızdan uzaklaştırır. En akıllıca çözümlerden biridir.

Haşere kovucuların yanı sıra aynı şekilde hayvanların eğitim süreçlerinde de ultrasonik ses yayan eğitici aygıtlar kullanılmaktadır.

Katı madde şekillendirme, beton blok delme, boru kalınlığı ve çatlak analizi, dezenfekte işlemleri gibi birçok alanda ultrasonik ses kullanımı yaygındır ve gelişen teknolojiyle beraber bu alan daha da artmaktadır.

ULTRASONİK HAŞERE VE HAYVAN KOVUCULAR

Onlarca hayvan türü üzerinde etkili olan ultrasonik sesler, canlıların rahatsız olup ortamdan uzaklaşmasını sağlar. Yürüyen haşerelerden fare, hamamböceği, akrep, yılan vb. canlıları uzaklaştırabilir. Martı, güvercin, karga, kırlangıç, karasinek, sivrisinek vb. kuş ve sinek türleri üzerinde ve ayı, domuz, sansar, sincap gibi oldukça farklı türdeki hayvanlarda da etkilidir. Ultrasonik ses yayarak çalışan cihazlar hiçbir şekilde zehir veya kimyasal içermez. İnsan kulağının da duyması mümkün olmadığından rahatlıkla kullanıma uygundur. Doğaya zarar vermezler.

ULTRASONİK VE SONİK SES ARASINDAKİ FARKLAR

- Ultrasonik ses insan kulağının duyamayacağı kadar yüksek frekanslara sahip seslerdir.

- Sonik ses insanın günlük olarak duyabildiği frekans aralığında yer alan seslerdir.

- Ultrasonik sesler alternatif olarak pek çok alanda kullanılmaktadır. Bunların başında medikal alan gelmektedir.

- Yüksek sonik seslere uzun süre maruz kalındığında duyma kaybı yaşanabilir.

- Ultrasonik seslerin ise hiçbir şekilde insana zararı yoktur. Hastalar üzerinde medikal alanda kullanılması da bunun bir sonucudur.
Yazar Hakkında

Emir

<a href="http://www.defansmarket.com title="haşere ürünleri"> En Kaliteli Haşere Ürünleri</a>


Yorumlar


No comments yet! Be the first:

Your Response


Ücretsiz Makale Paylaş agar io oyna agar io pvp silkroad pvp serverler silkroad 110 cap serverler Film Seyret Game of Thrones izle yabancı dizi izle

Çok Okunanlar - Tüm Kategoriler