instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi


Kategoriler


Sayfalar

Kaliteli Beslenmek

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) 'lu besinlerin cirit attığı market ve pazarlarda insanların düzenli,dengeli,kaliteli ve sağlıklı beslenmesi oldukça güçtür. Ancak insanoğlu yaşam kalite standartlarını daima artırma eğilimi gösterir. Bu nedenle de birçok bilim insanı GDO'suz bir yaşam için el ele vermiş durumdadır. Aslında çiftçiyi ve ilaç sanayisi üretim materyallerini de saygı ile karşılamak lazım çünkü GDO ile üretilen besinler aşırılık gösteren hava olaylarına,böcek ve haşerelere karşı çok daha dirençlidir. Bunun yanısıra verim de daha yüksektir. Tercih edilmesinin en önemli nedenleri bunlardır. GDO 'lu besinlerin bir diğer nedeni de dünyada artan nüfus ve bununla birlikte artış eğilimi gösteren gıda ihtiyacıdır. GDO bu kadar yaygınken nasıl kaliteli beslenebiliriz? Her ne kadar çarşı ve pazarda kurulan tezgahlara güven olmasa da ülkemizde bir çok ilde doğallığını koruyan ve hala geleneksel tohum üretimine devam edilmekte ve geleneksel çiftçilik yapılmaktadır. Afyon,Balıkesir,İzmir,İstanbul ve daha nice ilde kurulan gelenksel pazarlar mevcuttur. Bu pazarlarda bulunan esnafların %80'i çiftçi-esnaftır. Yani ürettiğini birinci elden satar. Ürünleri 1. elden almanın iki yararı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Esnaf doğal gübreleme ile ürettiği besinleri size satar. (Doğal Beslenirsiniz)
  • Kar oranını düşük seviyede tutar. Ürün bir çok el değiştirmediğinden size pahalıya patlamaz.(Maddi olarak karlı çıkarsınız)

Beslenirken birinci elden beslenmeniz kaliteli beslenme kriteriniz olsun. Çünkü doğallığını yitirmemiş tohumlar azalmaktadır. Hatta bir tavsiye daha eğer çiftçi tanıdıklarınız varsa satın aldığınız ürünlerin doğal tohumlarını da onunla paylaşabilirsiniz. 20-23 ekim arasında Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 12. Avrupa Beslenme Konferansı düzenlendi. Bu konferansa katılan Harvard Üniversitesi Beslenme Bölümü Başkanı Prof. Walter C. Willet 60 yıl önceki ispanya,İtalya,Türkiye ve Yunanistan gibi ülkelerin tükettiği besinlerin tüketilmesine vurgu yaptı. Aslında bi bakıma doğallığa vurgu yapmıştır. Ülkemizde bu konferansı takip eden tek kurum ise malesef Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı’ydı. Bu da bizim sağlıklı besin önerilerine ne kadar duyarsız kaldığımızı gözler önüne seriyor. Sağlıklı beslenme  artık oldukça güçleşmiştir ama imkansız değildir. Dikkat etmeniz gerekenleri bilir ve bilinçlenirseniz hiçbir zorluk çekmeden sağlıklı ve kaliteli beslenebilirsiniz. Öncelikle bir konuda anlaşmamız lazım çoğu haber sitelerinde,köşe yazılarında,sağlık ile alakalı sitelerde gördüğünüz haberlerin %49'unun yanlış bilgiler olduğunu göz ardı etmeyin. "Avrupa Gıda Bilgi Konseyi (EUFIC) Genel Direktörü Dr. Laura Fernandez Celemin “2011-2012 yıllarında Avrupa’da sekiz ülkenin gazetelerinde ‘beslenme’ başlığı altında çıkan 375 haberi inceledik. Haberlerin yüzde 49’unun asılsız iddialardan oluştuğunu tespit ettik” demesi bu sözümün gerçekliğini ispatlar niteliktedir. Kaliteli Besin Nasıl Olmalıdır?

  1. Az yağ değil sağlıklı yağ tüketin (kırmızı et ve süt ürünlerinde bulunan doymuş yağlar yerine doymamış yağlar olan soya yağı,ayçiçeği yağı vb. tüketin. )
  2. Çok protein değil kaynağı iyi proteinler tercih edin.(Kırmızı etteki protein yerine beyaz et,kabuklu yemişler,fasülye gibi lif oranı yüksek proteinler tercih edin.)
  3. Süt tüketin fazla değil(prostat kanserine neden olur.)
  4. Yumurta tüketiminde aşırıya gitmeyin. İki günde bir yumurta kafidir.
  5. Diyet yapanlar özellikle sebze tüketimine önem vermeli doğal olanlar tercih etmeli. Sebze diyet için iyidir ama doğal sebze olması şarttır.Yazar Hakkında

Mehmet

Boğaziçi Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun oldu. İstanbul Güneşli Granti Bankasında Ürün Tanıtımı ve Reklam bölümünde çalışmakta. www.egzersizvedihyet.com 'un ve instagram @egzersizvediyet 'in sahibi.


Yorumlar


No comments yet! Be the first:

Your Response


Ücretsiz Makale Paylaş agar io oyna agar io pvp silkroad pvp serverler silkroad 110 cap serverler Film Seyret Game of Thrones izle yabancı dizi izle

Çok Okunanlar - Tüm Kategoriler